Blog

Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Kupno mieszkania to w życiu każdego człowieka bardzo duża inwestycja i poważne przedsięwzięcie, do którego należy odpowiednio się przygotować. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej oferty, powinieneś zgromadzić możliwie jak najwięcej informacji na temat danej nieruchomości. W dalszej części naszego wpisu podpowiadamy, co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? 5 najważniejszych kwestii

  1. Rynek pierwotny czy rynek wtórny? To najważniejsza decyzja, jaką będzie musiał podjąć inwestor już we wstępnej fazie poszukiwań. Od tego zależy nie tylko cena czy stan lokum, ale i kwestie, na jakie trzeba będzie zwrócić uwagę przed sfinalizowaniem transakcji. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego koniecznie trzeba sprawdzić: informacje zawarte w księdze wieczystej, szczegółowy stan techniczny mieszkania, informacje na temat przyszłych rachunków, ewentualne zaległości w obligatoryjnych opłatach, takich jak czynsz i podatki. W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego warto pozyskać możliwie jak najszerszą wiedzę na temat inwestora. Warto zwrócić uwagę na wpisy w księdze wieczystej, aby dowiedzieć się, czy deweloper ma prawo do gruntu i uzyskał pozwolenie na budowę. Należy zweryfikować go również w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Oprócz tego dobrze jest zgromadzić nieco informacji o deweloperze od jego dotychczasowych klientów, którzy często dzielą się swoimi opiniami np. na forach internetowych czy w mediach społecznościowych.
  2. Czy cena mieszkania jest rozsądna? Nikt nie chce przepłacać, dlatego też zawsze warto porównać cenę wybranego lokum z innymi nieruchomościami wystawionymi na sprzedaż w danej okolicy. Pamiętaj też, że cena mieszkań zwykle podlega negocjacjom. W ten sposób można znacząco obniżyć koszt inwestycji, dlatego też warto odpowiednio przygotować się do rozmowy ze sprzedawcą. W tym przypadku warto też skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika nieruchomości, który ma stosowne umiejętności w zakresie negocjacji. Jeśli jednak mieszkanie jest podejrzanie tanie, warto mieć się na baczności, ponieważ może to oznaczać, że istnieje jakiś ukryty defekt.
  3. Nie tylko mieszkanie, ale i okolica. Inwestorzy przy zakupie mieszkania zwykle skupiają się przede wszystkim na stanie technicznym i prawnym danej nieruchomości. Pamiętaj jednak, że na komfort życia wpływa też otaczająca przestrzeń. Warto więc odpowiednio wcześniej zapoznać się z obecną i planowaną infrastrukturą. Sprawdź, czy w najbliższej okolicy znajdują się m.in. szkoła, przedszkole, przystanek autobusowy, park, plac zabaw, parkingi, sklepy, apteki, przychodnie, a także wszelkie inne istotne elementy infrastruktury, które mogą znacząco ułatwić ci codzienne życie. Należy też sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
  4. Poznaj też sąsiadów. Nie bez powodu tak popularne jest powiedzenie, że `dobry sąsiad to skarb". Jeśli istnieje taka możliwość, postaraj się poznać swoich przyszłych sąsiadów. Mogą być oni bardzo pomocni lub niezwykle uciążliwi. Pamiętaj, że w przypadku mieszkań w bloku trudno jest całkowicie odizolować się od innych ludzi, więc zawsze warto wcześniej sprawdzić, z kim będziesz mieszkać `pod jednym dachem".
  5. Szczegółowo przeanalizuj umowę. Na późniejszych etapach rozmów warto też poprosić o wzór umowy (w tym również przedwstępnej), a następnie dokładnie ją przeanalizować. Dokładnie przeanalizuj wszelkie zapisy, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Jeśli masz taką możliwość, zrób to z prawnikiem lub pośrednikiem nieruchomości, który także ma pewne doświadczenie w tym zakresie.

Kupuj mieszkanie z pośrednikiem nieruchomości

Chcesz mieć pewność, że wszystkie oferty mieszkań są nie tylko dostosowane do twoich potrzeb, ale i wcześniej dokładnie zweryfikowane? Skorzystaj ze wsparcia profesjonalnego pośrednika nieruchomości, który zapewni ci kompleksową pomoc. To dobry sposób na to, aby zaoszczędzić sobie sporo czasu i nerwów. Specjalista zapewnia fachowe doradztwo zarówno w zakresie cen, jak i aspektów formalno-prawnych, pomaga też w negocjacjach i sfinalizowaniu transakcji. To dobry sposób, aby uniknąć ewentualnych niespodzianek w przyszłości.

Zadania pośrednika nieruchomości

Pośrednik nieruchomości może okazać się niezwykle pomocny zarówno przy sprzedaży i zakupie, jak i wynajmie nieruchomości. Proces poszukiwania działki, domu lub mieszkania jest nie tylko długotrwały, czasochłonny i męczący, ale i wymagający stosownej wiedzy oraz znajomości rynku. Dobry pośrednik może stać się zaufanym doradcą i najlepszym wsparciem dla kupujących, sprzedających lub wynajmujących.

W czym pomoże ci profesjonalny pośrednik przy sprzedaży nieruchomości?

Konkretne obowiązki pośrednika i zakres jego wsparcia w dużej mierze zależy od tego, z jakim rodzajem transakcji mamy do czynienia. W przypadku sprzedaży nieruchomości fachowiec ten w pierwszej kolejności dokładnie zapoznaje się z oczekiwaniami sprzedającego, w szczególności dotyczącymi preferowanych cen. Na podstawie własnego doświadczenia i znajomości rynku dokonuje on wstępnego oszacowania wartości nieruchomości, opracowuje najbardziej atrakcyjną ofertę, pomaga w stosownym przygotowaniu mieszkania lub domu, podpowiada, jakie dokumenty trzeba zgromadzić itd. Oprócz wystawienia oferty sprzedaży na rynek może on także zająć się jej promocją, opracowaniem stosownej prezentacji, a także prowadzeniem negocjacji. Tak naprawdę pośrednik nieruchomości przeprowadza sprzedającego przez cały proces zmierzający ku pomyślnemu zrealizowaniu transakcji.

Zakup nieruchomości z pośrednikiem

Pośrednik nieruchomości może też być nieocenioną pomocą przy zakupie mieszkania, domu, lokalu usługowego bądź handlowego lub działki. Po zapoznaniu się z oczekiwaniami kupującego, przygotowuje on zindywidualizowane oferty najlepiej dostosowane do konkretnych potrzeb. Klient oszczędza w ten sposób swój czas i energię, którą musiałby poświęcić na samodzielne analizowanie różnych propozycji rynkowych. Oprócz tego specjalista może wziąć na siebie negocjacje cenowe (które często bywają bardzo trudne) czy sprawdzenie stanu technicznego nieruchomości.

Pośrednik nieruchomości pomocny też przy wynajmie

Osoby wynajmujące i najemcy też mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy pośrednika nieruchomości. W przypadku wynajmu mieszkania można liczyć na odpowiednie przygotowanie oferty i jej promocję, doradztwo w wyborze formy najmu czy przy przygotowywaniu umowy zgodnej z zapisami ustawy. Najemcy z kolei mogą skorzystać na doświadczeniu i doskonałej znajomości rynku pośrednika, który przygotuje najciekawsze dla klienta oferty.

Jesteś zainteresowany współpracą z rzetelnym i doświadczonym pośrednikiem nieruchomości? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.