Działki na sprzedaż: jakie są ich rodzaje?

Wśród popularnych działek wymienia się przede wszystkim działki budowlane, rolne i rekreacyjne. Ich użytkowanie regulują odrębne przepisy prawne, które powinni znać ich użytkownicy. Różnią je przede wszystkim ceny zakupu, warunki zagospodarowania, wielkość czy lokalizacja. Czym jeszcze się charakteryzują?

 

Działki budowlane, inwestycyjne i rolne

Działka budowlana to nieruchomość gruntowa, która spełnia kryteria umożliwiające budowę na niej obiektów zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Można na nich podłączyć budynki do infrastruktury technicznej, takiej jak linie wodociągowe, kanalizacyjne, elektroenergetyczne oraz korzystanie ze źródeł energii elektrycznej i ciepła. Działki budowlane dzielą się na kilka kategorii, w tym tereny mieszkaniowe, obszary przemysłowe, tereny rekreacyjno-wypoczynkowe.

Z kolei działki inwestycyjne to tereny położone w miejscach, które mogą zostać przeznaczone pod różnego rodzaju inwestycje budowlane. Stawiane są na nich na ogół budynki przemysłowe, magazyny, biura czy obiekty handlowe.

Gruntami rolnymi określane są powierzchnie użytków rolnych. To przede wszystkim grunty orne, sady, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, tereny pod stawami.

Nasze biuro zajmuje się sprzedażą działek w Chełmnie i okolicach. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

 

Działki leśne, rekreacyjne i siedliskowe

Działki leśne są jednymi z najtańszych. Obejmują grunty o zwartej powierzchni wynoszącej minimum 0,10 ha, są na ogół pokryte roślinnością leśną. Są przeznaczone do produkcji leśnej, tworzą rezerwaty przyrody lub są wpisane do rejestru zabytków. Mogą być częściowo zajęte przez budynki, budowle, miejsca składowania drewna oraz leśne drogi, parkingi i urządzenia turystyczne.

Działki rekreacyjne są często położone nad jeziorami, rzekami lub w lasach. Zazwyczaj są to nieduże działki, które służą do odpoczynku na łonie natury. Działki siedliskowe to grunt, na którym zezwala się na powstanie zabudowy zagrodowej, czyli budynków związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Tego typu zabudowa obejmuje przede wszystkim budowle mające charakter inwentarski, hodowlany czy gospodarczy, jak również dom mieszkalny przynależny do rolnika.