Co bardziej się opłaca: wynajem czy kupno?

Marzenie o posiadaniu własnych czterech kątów kusi niejedną i niejednego z nas. Niestety, na taki luksus nie każdy może sobie pozwolić. Wielu musi postawić na wynajem. Ale czy takie rozwiązanie jest złe? Okazuje się, że nie. Ilu jest ludzi, tyle opinii i nie da się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co opłaca się bardziej – zakup czy wynajem. Chcąc jednak ułatwić podjęcie tej trudnej decyzji, podpowiadamy, co powinno zadecydować o wyborze oraz kiedy zakup nieruchomości sprawdzi się lepiej od wynajmu i odwrotnie.

Jakie kwestie uwzględnić przed podjęciem decyzji o zakupie lub wynajmie nieruchomości?

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie lub wynajmie mieszkania należy wziąć pod uwagę swoje plany na przyszłość. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku styl życia. Dla osób, które lubią zmiany, kupno nieruchomości może być problemem, a nie inwestycją. Poza tym duże znaczenie mają aktualne prognozy na rynku nieruchomości, a także indywidualna sytuacja finansowa. Wzięcie kredytu w dobie rosnącej inflacji bywa ryzykowne. Z drugiej strony opłacanie wynajmu mieszkań w Wąbrzeźnie lub innym mieście wydaje się obciążeniem finansowym, które nie przyniesie korzyści w przyszłości. W przypadku zakupu mieszkania na kredyt spłata rat w końcu zaowocuje nabyciem nieruchomości na własność.

Kiedy wybrać wynajem, a kiedy postawić na zakup?

Zakup to o wiele bardziej zobowiązująca decyzja od wynajmu. Z tego też powodu, aby kupić nieruchomość, trzeba być jej pewnym. I o ile kupno jest spełnieniem marzeń, o tyle wybór jest oczywisty. Przy braku takiej pewności lub też planowanej zmianie miejsca zamieszkania w niedalekiej przyszłości kupno nie musi się opłacać. Wynajem będzie bardziej korzystny dla osób mobilnych, ale i takich, które nie mają ustabilizowanej sytuacji zawodowej.